Skip to content

Czy to już dojrzałość… ??

Kolejny rok przekroczył już półmetek, a nikt nie wie do końca jakie moje plany na ten sezon. A wiecie dlaczego nikt nie wie? Bo ja sam też już nie wiem…

Plan był prosty: licencja PRO, puchar europy XTERRA i parę startów w Polsce.

I do tego momentu wszystko było ok. Szło pięknie jak w grafiku napisanym przed sezonem. No może troszkę forma miała być lepsza, ale nie mogę narzekać. Na pewno jestem mocniejszy niż rok temu, a każdy progres jest powodem do zadowolenia.

I nastał lipiec…

Nie powiem, zwiększona ilość treningów spowodowała większe zmęczenie niż to bywało dotychczas. Połowa sezonu, a  ja ujechany jakby to już była końcówka. Liczyłem się z tym, ale nie wiedziałem, że będzie, aż  tak ciężko. Brak chęci do czegokolwiek. Treningi robione trochę na siłę, bardziej z obowiązku niż chęci. Na szczęście siła i tempo całkiem niezłe. Tylko głowa nie ta. Przecież zawsze robiłem to dlatego, że to bardzo lubiłem i sprawiło mi to radość, a nie dlatego żeby się mordować. Pomyślałem, że coś trzeba zmienić. Przecież to w tej postaci nie ma żadnego sensu. Przynajmniej dla mnie

I tu przyszedł na całe szczęście coroczny obóz z dzieciakami, organizowany przez mojego byłego nauczyciela w-f’u. Ja jak co roku jechałem do Piwnicznej w roli trenera i mentora kolarstwa. Chyba nawet całkiem nieźle mi to wychodzi, bo dzieciaki dalej mnie słuchają, mimo, że przez ten rok wszyscy zdążyli mnie przerosnąć.

Czas spędzony na obozie chciałem w całości poświęcić  moim podopiecznym. Starałem się nie myśleć o sobie i swoich problemach. Nie łączyć się ze światem zewnętrznym w zasadzie to nawet nie wiedziałem jaki jest dzień tygodnia. Jednym słowem – reset całkowity. Głównym moim celem było „wychowywanie”, uczenie i przekazywanie wszystkiego tego czego ja sam zdążyłem się nauczyć w swoim dość krótkim  życiu.

I wiecie co:

Chyba faktycznie się starzeje. Bo cały ten obóz przyspożyl mi więcej frajdy niż wszystkie starty razem wzięte, w tym roku. Bez spiny, bez udawania, bez kombinowania po prostu czysta radość z uprawiania sportu. W tym czasie przypomniałem sobie co jest w sporcie najważniejsze. Nie pierwsze miejsce w zawodach, liczenie mocy na progu ani też lansowanie się na zawodach w nowych ciuszkach. Najważniejsze jest to, żeby po powrocie z treningu do domu mieć poczucie, że to był najlepiej wykorzystany czas, jak tylko mogę sobie wyobrazić. To właśnie jest kolarstwo, triathlon czy jakikolwiek inny sport. Stwierdzam, że należy uprawiać  sport do momentu kiedy sprawia Ci to przyjemność. Może dla niektórych katowanie się za każdym razem i ciągła presja jest przyjemnością. Dla mnie na pewno nie. I to co gorsza uświadomiły mi nastolatki, a nie żaden pro trener czy mentor triathlonu. I to myślę jest jedyna słuszna droga w życiu. Robić to co cię cieszy i sprawia Ci przyjemność.

Ale nie bójcie się, nie oznacza to, że już nie będę się ścigał w zawodach. Wręcz przeciwnie. Uwielbiam się ścigać, więc nie zamierzam z tego rezygnować. Ale czy naprawdę zawsze muszę być najlepszy. Fajnie jak czasami uda się coś wygrać, ale nie może to kosztować, aż tyle co do tej pory. Trzeba żyć i czerpać z życia jak najwięcej. Odpuszczam sobie najbliższe dwa Puchary Europy. Przygotowuje się do MP, gdzie chciałbym wypaść jak najlepiej. Ale jak nie wygram nie będę płakał. Będę koncentrować się na starcie i przyjemności ze startu, a nie na bezwarunkowym zwycięstwie. Po prostu chce zrobić to z przyjemnością. – ujechać się z przyjemnością, jeśli nie będę miał z tego frajdy po prostu się zatrzymam i nie będzie to dla mnie żadna porażka. Jestem przygotowany najlepiej jak jestem w stanie na ten moment i z takim przeświadczeniem stanę z uśmiechem na starcie.

Taką wybieram drogę…

Może faktycznie się już starzeję…

Co zrobić…

Jak już pisałem rok temu: nie zapomnijcie o dobrej zabawie w życiu i o małym dziecku, które drzemie w każdym z nas.

Published inBez kategorii

One Comment

  1. Tancerz z Benidormu Tancerz z Benidormu

    Wkoncu Mądrze Prawisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *